Sprawdź, kiedy przysługuje Ci dofinansowanie do okularów korekcyjnych

Feel free to use this image, just link to www.SeniorLiving.Org This photo required alot of editing in PS. I like the color and the gausian blur on this one.

Jeżeli pracujesz przy monitorze, możesz ubiegać się o częściową lub całkowitą refundację zakupu okularów korekcyjnych. Aby taka dogodność mogła dojść do skutku, muszą być zachowane określone warunki. Sprawdź, kiedy możesz dostać dofinansowanie do niezbędnych szkieł kontaktowych.

24

Podstawowe warunki

Zanim zaczniemy ubiegać się o dofinansowanie do okularów korekcyjnych, powinniśmy udać się do lekarza. Tylko okulista jest w stanie sporządzić stosowne zaświadczenie uprawniające do ubiegania się o refundację. Są to jednak badania, które muszą odbyć się w postaci profilaktycznych badaÅ„ pracowniczych (badania wstępne, okresowe lub kontrolne). Kolejny istotny punkt to ilość czasu spędzonego przed ekranem monitora w kontekście wykonywania zadaÅ„ obowiązkowych. Ten czas musi być wliczony w zakres obowiązków służbowych. Nie jest istotne, czy potrzebujemy szkieł kontaktowych na stałe, czy tylko do pracy przy komputerze.ń  Ostatnim ważnym elementem dotyczącym ubiegania się o dofinansowanie  do okularów korekcyjnych jest sam czas pracy przy ekranie komputera. Przepisy podkreślają, iż nie może być on krótszy niż połowa dobowego wymiaru czasu pracy. Zatem praca przy komputerze musi przekraczać cztery godziny dziennie.

Warto wiedzieć, że pracodawca nie musi zrefundować nam okularów w całości. Czasami pokrywa tylko część kosztówń związanych z zakupem szkieł kontaktowych oraz oprawek okularowych. To najczęściej wewnętrzny regulamin określa kwotę dofinansowania.

Refundacja obejmuje szkła kontaktowe i oprawki okularowe. Mówiąc inaczej: pracodawca może dofinansować tylko standardową opcję. Przykładowo powłoka antyrefleksowa nie wejdzie w kwotę refundacji. Pojawia się pytanie, czy dofinansowanie zakupu okularów korekcyjnych przez pracodawcę to także wymiana okularów? Częstotliwość wymiany szkieł i oprawek również zawarta jest w zakładowym regulaminie pracy. Jeśli jednak wzrok ulega pogorszeniu, możemy ubiegać się o wcześniejszą wymianę okularów.

Processed with VSCO

Co należy zrobić?

Pierwszym krokiem jest oczywiście zdobycie wymaganego zaświadczenia lekarskiego. Następnie występujemy do pracodawcy z podaniem wnoszącym o dofinansowanie kupna okularów korekcyjnych. Kiedy otrzymujemy należne pieniądze? W praktyce sami musimy uiścić opłatę, a następnie pracodawca zwraca koszty zakupu.

Samo dofinansowanie do okularów korekcyjnych związane jest z zapewnieniem odpowiedniej opieki zdrowotnej. Istotne jest również to, iż pracownik ma prawo do refundacji zakupu szkieł korygujących wzrok bez względu na długość przepracowanego czasu u konkretnego pracodawcy.

Źródło:http://zdrowyobywatel.pl/sprawdz-kiedy-przysluguje-ci-dofinansowanie-do-okularow-korekcyjnych/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz