Sezon grypowy 2021/2022: Bieżące statystyki dotyczące zachorowań i zgonów

Sezon grypowy 2021/2022: Bieżące statystyki dotyczące zachorowań i zgonów

Sezon grypowy 2021/2022 jest w pełnym rozkwicie, a liczba zachorowań i zgonów na grypę rośnie w alarmującym tempie. Oto najnowsze statystyki dotyczące tej pandemii.

Liczba zachorowań grypą

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), od początku sezonu grypowego, czyli od października 2021 roku, zarejestrowano już ponad 5 milionów przypadków zachorowań na grypę na całym świecie. Liczba ta jest tylko minimalnie wyższa niż w poprzednim sezonie grypowym.

Najwięcej przypadków zachorowań zgłaszano w Stanach Zjednoczonych, gdzie odnotowano ponad 1,5 miliona przypadków. Kolejne kraje z największą liczbą zachorowań to Indie, Rosja, Brazylia i Chiny.

Liczba zachorowań na grypę jest tak wysoka, ponieważ wiele osób niezabezpieczonych szczepieniem nie podejmuje odpowiednich środków ostrożności, takich jak noszenie maseczek i regularne mycie rąk.

Liczba zgonów z powodu grypy

Liczba zgonów związanych z grypą również wzrasta niepokojąco. Wśród zmarłych przeważają osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi, które są bardziej podatne na powikłania spowodowane zakażeniem grypą.

Według WHO, dotychczas liczba zgonów z powodu grypy wynosi ponad 70 000. To dramatyczny wzrost w porównaniu z poprzednim sezonem, gdzie zgłoszono około 50 000 zgonów.

Wszystkie kraje podejmują działania mające na celu minimalizację liczby zgonów. Programy szczepień i promowanie higieny osobistej są kluczowymi środkami w walce z grypą.

Przyczyny wzrostu zachorowań i zgonów

Istnieje kilka czynników, które wpływają na wzrost liczby zachorowań i zgonów spowodowanych grypą w sezonie 2021/2022. Przede wszystkim, dominujące wirusy grypy w tym sezonie są szczególnie zjadliwe i łatwo się rozprzestrzeniają.

Ponadto, niski odsetek osób zaszczepionych przyczynia się do rozprzestrzeniania się wirusa. Osoby, które nie otrzymały szczepionki, są bardziej podatne na zakażenie grypą oraz na rozwinięcie powikłań, co prowadzi do śmierci.

Brak odpowiednich środków ochrony, takich jak noszenie masek, dezynfekcja rąk i unikanie skupisk ludzi, również sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa i zwiększa ryzyko zachorowań i zgonów.

Podsumowując, sezon grypowy 2021/2022 przynosi wzrost liczby zachorowań i zgonów związanych z grypą. Ważne jest, aby wszyscy podjęli odpowiednie środki ostrożności, takie jak szczepienie, noszenie masek i regularne mycie rąk, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa grypy.