RZS – jak wygrać z czasem?

RZS – choroba, która atakuje stawy

RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) to choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do przewlekłego zapalenia stawów i uszkodzenia chrząstki stawowej. Jest to choroba występująca u około 1% populacji i najczęściej dotyka kobiet w wieku między 30 a 60 rokiem życia. RZS to choroba, która z czasem prowadzi do pogorszenia jakości życia, ale istnieją sposoby, aby zwalczyć jej skutki.

Objawy RZS i jak je rozpoznać?

RZS jest chorobą, która początkowo może przebiegać bezobjawowo lub tylko z niewielkimi dolegliwościami, ale z czasem objawy pogarszają się i wpływają na codzienne funkcjonowanie osoby chorej. Objawy RZS to:

– Opuchlizna i ból stawów,
– Stawianie się chorobowo na porannym ściskaniu rąk,
– Ból i sztywność w stawach,
– Zmniejszenie siły mięśniowej,
– Zmęczenie,
– Spadek apetytu i utrata masy ciała.

Aby zdiagnozować RZS, lekarz wykonuje badania krwi (badanie CRP, OB, FR, przeciwciał anty-CCP) oraz badanie USG stawów. Diagnoza może być postawiona na podstawie objawów oraz wyników badań.

Jak zwalczyć skutki RZS?

Istnieją sposoby, które pomagają zredukować objawy RZS oraz wpłynąć na poprawę jakości życia osoby chorej na tę chorobę. Przede wszystkim należy wprowadzić zmiany w stylu życia:

– Ruch – regularna aktywność fizyczna (gimnastyka, joga, spacerowanie) pozwala na utrzymanie ruchomości stawów oraz zmniejszenie bólu,
– Dieta – zawierać powinna dużo owoców, warzyw oraz białka, natomiast należy unikać białek zwierzęcych i tłuszczów trans,
– Leczenie farmakologiczne – stosowanie leków przeciwzapalnych, antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz kortykosteroidów,
– Wsparcie emocjonalne – RZS prowadzi do zmiany stylu życia, dlatego ważne jest wsparcie ze strony rodziny oraz przyjaciół.

RZS jest chorobą, która z czasem prowadzi do pogorszenia jakości życia, ale dzięki wprowadzeniu zmian w stylu życia oraz leczeniu farmakologicznym można zredukować objawy choroby oraz skutki. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek RZS jest indywidualny, dlatego stosowanie się do zaleceń lekarza jest kluczowe.