Rozwarstwienie tętnic szyjnych i kręgowych a ryzyko udaru mózgu

Rozwarstwienie tętnic szyjnych i kręgowych to poważne schorzenie, które może prowadzić do udaru mózgu. Warto znać objawy i ryzyko tej choroby, aby w odpowiednim czasie podjąć odpowiednie kroki diagnostyczne i terapeutyczne. W tym artykule opiszemy, czym jest rozwarstwienie tętnic szyjnych i kręgowych, jakie są jego objawy i jakie ryzyko niesie ze sobą to schorzenie.

Czym jest rozwarstwienie tętnic szyjnych i kręgowych?

Rozwarstwienie tętnic szyjnych i kręgowych to schorzenie wielu osób starszych, ale może również występować u młodszych. Polega ono na rozwarstwieniu ściany tętnicy, co może prowadzić do powstawania tętniaków i rozerwań tętnic. Tętnice szyjne i kręgowe zapewniają przepływ krwi do mózgu, co czyni je bardzo ważnymi. Dlatego, jakiekolwiek zaburzenia ich funkcjonowania, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Objawy rozwarstwienia tętnic szyjnych i kręgowych

Objawy rozwarstwienia tętnic szyjnych i kręgowych są dość charakterystyczne. W początkowej fazie choroby pacjent może odczuwać bóle głowy, zawroty głowy, mdłości i problemy z równowagą. Często pojawiają się również zaburzenia mowy, widzenia, a także porażenie lub osłabienie kończyn. Objawy te są bardzo niepokojące i jeśli pojawią się niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem.

Ryzyko rozwarstwienia tętnic szyjnych i kręgowych

Rozwarstwienie tętnic szyjnych i kręgowych jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do poważnych powikłań. Jednym z nich jest udar mózgu. Udary można podzielić na udary niedokrwienne i krwotoczne. Najczęściej w przypadku rozwarstwienia tętnic szyjnych i kręgowych dochodzi do udaru niedokrwiennego. Polega on na tym, że w wyniku niedokrwienia danego obszaru mózgu dochodzi do uszkodzenia jego funkcji lub całkowitego zaniku. W ciężkich przypadkach może to być powodem śmierci pacjenta.

Jak leczyć rozwarstwienie tętnic szyjnych i kręgowych?

Leczenie rozwarstwienia tętnic szyjnych i kręgowych zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz od objawów, jakie daje. W początkowej fazie choroby stosuje się leczenie farmakologiczne, w szczególności eliminujące czynniki ryzyka związane z miażdżycą i nadciśnieniem tętniczym. W przypadku zaawansowanej choroby konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który ma na celu usunięcie tętniaków i zredukowanie ryzyka krwotoku lub rozerwania tętnicy.

Podsumowanie

Rozwarstwienie tętnic szyjnych i kręgowych to poważne schorzenie, które niesie ze sobą poważne ryzyko udaru mózgu. Objawy są bardzo charakterystyczne, warto zatem zwrócić uwagę na każde niepokojące dolegliwości i skonsultować się z lekarzem. Leczenie choroby zależy od jej stopnia zaawansowania oraz od objawów, jakie daje. W przypadku chorób sercowo-naczyniowych warto stosować odpowiednią profilaktykę, eliminując czynniki ryzyka, takie jak palenie, wysokie ciśnienie tętnicze, nadwaga i brak aktywności fizycznej. Regularne badania kontrolne, a także zdrowa dieta i aktywność fizyczna mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.