Implanty zębów – najważniejsze informacje w jednym miejscu

Implanty zębów

Obecnie wiele osób boryka się z ubytkami w jamie ustnej o różnorodnym podłożu – w wyniku infekcji, urazów czy braku higieny. Wpływa to nie tylko na dyskomfort psychiczny, ale również niesie ze sobą możliwość schorzeń żuchwy, szczęki, a nawet karku i szyi. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto skorzystać z zabiegu umieszczenia implantów zębowych, które stanowią najbardziej zbliżony do naturalnego zamiennik uzębienia.

Co to są implanty zębowe i jakie są ich zalety?

Implant zębowy to nic innego jak sztuczny korzeń zęba, zazwyczaj wykonany z tytanu. Składa się z trzech elementów: korony protetycznej, filaru wszczepianego w żuchwę lub szczękę oraz łącznika. Z pomocą implantów można zapełnić zarówno pojedynczy ubytek, jak i brak większej części uzębienia. Tego typu rozwiązanie ma szereg zalet, wśród których na pierwszy plan wysuwa się trwałość i odporność na kwasy bakterii w jamie ustnej. Implanty są również całkowicie bezpieczne i neutralne dla organizmu, a przy tym praktycznie nie różnią się od naturalnych zębów, co pozwala na odzyskanie pięknego, zdrowego uśmiechu. Niemniej ważnym atutem jest także komfort codziennego użytkowania.

Jakie mamy rodzaje implantów oraz ile kosztują?

Zasadniczo wyróżniamy implanty stałe oraz czasowe, w zależności od długości ich użytkowania. Do tych pierwszych zaliczamy m.in. mostek zębowy, który służy do wypełnienia sąsiadujących ze sobą braków w uzębieniu. Trwałym rozwiązaniem jest także korona porcelanowa – na metalu lub na cyrkonie – dzięki której możliwe jest uzupełnienie tkanek w zębie. Cena korony porcelanowej zależy od materiału z jakiej jest wykonana i waha się w przedziale 500-2500 zł, przy czym wariant umieszczony na metalu jest stosunkowo tańszy.

Implanty czasowe natomiast to rozwiązywanie wykorzystywane w różnego rodzaju zabiegach dentystycznych oraz chirurgii stomatologicznej, takiej jak kortykotomia, korygowanie zgryzu czy zakładanie aparatu ortodontycznego.

Jak wygląda zabieg umieszczania implantu zębowego? Czy to boli?

Wszczepianie implantu zębowego składa się z kilku etapów. Na początku przygotowuje się pacjenta do zabiegu, a następnie umieszcza się filar w kości szczęki lub żuchwy. Całość może się odbywać zarówno w narkozie, jak i znieczuleniu miejscowym, dlatego nie jest to bolesne. Po wszczepieniu filaru ma miejsce przerwa w leczeniu, podczas której ta część implantu zrasta się z naturalnym kośćcem.  Po tym etapie następuje wkręcenie tzw. śruby gojącej, a po około 2 tygodniach od tego zabiegu – zamocowanie korony protetycznej, czyli ostatni etap leczenia.