Czy toksyczność e-papierosów zależy od aromatu liquidu? Nowe badania sugerują odpowiedź


Czy toksyczność e-papierosów zależy od aromatu liquidu? Nowe badania sugerują odpowiedź

W ostatnich latach popularność e-papierosów znacząco wzrosła. Coraz więcej osób wybiera elektroniczne papierosy jako alternatywę dla tradycyjnych papierosów. Jednym z argumentów przemawiających za e-papierosami jest fakt, że nie wydzielają one szkodliwych substancji zwanych toksynami. Jednak nowe badania sugerują, że toksyczność e-papierosów może zależeć od aromatu liquidu, który jest używany w urządzeniu.

E-papierosy działają poprzez podgrzewanie liquidu zawierającego nikotynę oraz inne składniki, które tworzą aromat. Wielu użytkowników e-papierosów preferuje różnorodne aromaty, takie jak truskawka, wanilia czy mięta. Jednak naukowcy z Instytutu Technologii Chemicznej w Bostonie odkryli, że niektóre aromaty liquidu mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Badania wykazały, że niektóre substancje używane do tworzenia aromatów, takie jak diacetylin i acetylpropionyl, mogą być szkodliwe dla układu oddechowego. Diacetylina jest związkem chemicznym stosowanym do nadawania liquidom smaku masła, a acetylpropionyl jest używany do nadawania smaku karmelowego. Obie substancje są uważane za bezpieczne do spożycia, ale inhalacja ich oparów może prowadzić do uszkodzenia płuc.

Naukowcy z Bostonu przeprowadzili badania na myszach, podczas których zwierzęta były narażane na opary liquidów z różnymi aromatami. Wyniki pokazały, że niektóre substancje aromatyczne powodowały stan zapalny w płucach myszy i poważne uszkodzenia nabłonka oddechowego.

Należy jednak pamiętać, że badania zostały przeprowadzone na zwierzętach laboratoryjnych, a nie na ludziach. Zatem wyniki mogą różnić się w przypadku użytkowników e-papierosów. Niemniej jednak eksperci podkreślają, że istnieje potencjalne ryzyko związane z wdychaniem oparów liquidu o niebezpiecznych aromatach.

W Stanach Zjednoczonych, Federalna Administracja Żywności i Leków (FDA) już ustaliła regulacje dotyczące składników liquidów do e-papierosów, w tym substancji aromatycznych. Ustalono maksymalne dozwolone poziomy niektórych związków szkodliwych dla zdrowia. Jednak w innych krajach, takich jak Polska, regulacje dotyczące liquidów do e-papierosów są mniej restrykcyjne.

Warto zauważyć, że e-papierosy i liquidy bez nikotyny są również popularne. Osoby, które nie chcą wdychać nikotyny, mogą wybierać liquidy bez tej substancji. Jednak badania nad innymi składnikami liquidów nadal są potrzebne, aby dokładniej zrozumieć wpływ różnych aromatów na zdrowie.

Podsumowując, nowe badania sugerują, że toksyczność e-papierosów może zależeć od aromatu liquidu. Substancje używane do nadawania liquidom smaku mogą być szkodliwe dla układu oddechowego. Należy zwracać uwagę na regulacje i zalecenia dotyczące zawartości różnych substancji w liquidach. W przypadku obaw dotyczących toksyczności warto wybierać liquidy bez nikotyny i zminimalizować spożycie szkodliwych aromatów.