Czy keratynowe prostowanie szkodzi Twoim włosom?

Czym jest keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów to metoda, która ma na celu zwiększenie połysku, wygładzenie i ułatwienie układania włosów. Proces ten polega na aplikowaniu na włosy preparatu zawierającego keratynę, a następnie wyprostowaniu włosów za pomocą prostownicy. Keratyna jest białkowym składnikiem włosów, który odpowiada za ich wytrzymałość i elastyczność. Stosując keratynowe prostowanie, odbudowujemy włosy i nadajemy im zdrowy wygląd.

Składniki keratynowego prostowania

Preparaty do keratynowego prostowania włosów zawierają różne składniki w zależności od producenta, jednak zawsze podstawowym składnikiem jest keratyna. Ponadto, wiele z nich zawiera formaldehyd, który działa na włosy podobnie jak keratyna, a także na ich powierzchni tworzy cienką warstwę ochronną. Niestety, formaldehyd jest składnikiem kontrowersyjnym, ponieważ jest związany z ryzykiem wystąpienia alergii, a nawet chorób nowotworowych. Dlatego szczególnie ważne jest, aby stosować preparaty, które zawierają niskie stężenia formaldehydu, a także aby przeprowadzać keratynowe prostowanie u profesjonalnego fryzjera.

Czy keratynowe prostowanie szkodzi Twoim włosom?

Keratynowe prostowanie włosów jest stosunkowo nową metodą, dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy jest ona szkodliwa dla włosów. Niektórzy eksperci twierdzą, że keratyna zawarta w preparatach do prostowania włosów zapewnia włosom długotrwałe nawilżenie i ochronę, a także wzmacnia ich strukturę. Jednakże, istnieją również przeciwnicy tej metody, którzy uważają, że keratyna i formaldehyd zawarte w preparatach do keratynowego prostowania mogą prowadzić do zniszczenia połączeń między włosami i utraty ich naturalnej elastyczności. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do łysienia.

Ponadto, należy pamiętać, że keratynowe prostowanie włosów nie jest dla każdego. Jeśli posiadamy cienkie lub osłabione włosy, to może ono przyspieszyć proces łamliwości i wypadania włosów. Dlatego przed podjęciem decyzji o keratynowym prostowaniu, warto skonsultować się z fryzjerem i wykonać test na wrażliwość na składniki preparatu.

Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu?

Po wykonaniu keratynowego prostowania włosów warto przestrzegać kilku zasad, aby utrzymać efekt gładkich i lśniących włosów na jak najdłużej. Przede wszystkim, przez pierwsze 72 godziny od wykonania zabiegu należy unikać mycia włosów oraz przyciągania włosów do twarzy lub noszenia czapki, ponieważ może to wpłynąć na ich kształt i strukturę. Po upływie 72 godzin, należy wybierać łagodne szampony bez siarczanów lub parabenów, a także unikać używania produktów do stylizacji, które zawierają alkohol lub silikony. Ponadto, po każdym myciu włosów warto stosować odżywkę, która nawilży włosy i ułatwi ich rozczesywanie, a także regularnie zaczesywać włosy, aby zapobiec plątaniu się.