1) Objawy i przyczyny zaburzeń pracy wątroby


Objawy i przyczyny zaburzeń pracy wątroby

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Ma wiele funkcji, m.in. filtruje toksyny, rozkłada substancje odżywcze, metabolizuje leki oraz reguluje poziom cukru we krwi. Zaburzenia pracy tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. W tym artykule przedstawimy najczęstsze objawy oraz przyczyny takich zaburzeń.

I. Objawy zaburzeń pracy wątroby

1. Ból brzucha – to jeden z pierwszych sygnałów, że wątroba nie funkcjonuje prawidłowo. Ból zlokalizowany jest najczęściej w prawym górnym kwadrancie brzucha i może być ostry lub przewlekły.

2. Zaczerwienienie skóry – zaburzenia pracy wątroby mogą powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych na skórze, co prowadzi do zaczerwienienia. Może to być szczególnie widoczne na dłoniach i stópach.

3. Świąd skóry – wątroba odgrywa ważną rolę w usuwaniu toksyn z organizmu. Jeśli jej funkcja zostaje zakłócona, toksyny mogą się gromadzić we krwi, co przyczynia się do występowania swędzenia skóry.

4. Żółtaczka – jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów zaburzeń wątroby. Występuje wtedy, gdy zaburzona jest produkcja bilirubiny, substancji powstającej w wyniku rozpadu starych krwinek. Skóra i białka oczu stają się wtedy żółte.

II. Przyczyny zaburzeń pracy wątroby

1. Nadużywanie alkoholu – nadmierny i regularny spożycie alkoholu negatywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby. Alkohol prowadzi do rozwoju alkoholowego stłuszczenia wątroby, a w dalszym etapie może doprowadzić do marskości wątroby.

2. Niezdrowa dieta – spożywanie dużych ilości tłuszczów, cukru oraz wysokoprzetworzonych produktów może prowadzić do rozwoju otyłości i związanych z nią zaburzeń metabolicznych. Te zaś mogą negatywnie wpływać na pracę wątroby.

3. Zakażenie wirusowe – wirusowe zapalenie wątroby A, B, C, D lub E może powodować uszkodzenia wątroby i zaburzenia jej funkcjonowania. Niektóre z tych infekcji mogą być przewlekłe i prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak marskość wątroby.

4. Nadużywanie leków – niektóre leki, szczególnie te stosowane przewlekle, mogą wpływać na pracę wątroby. Przykłady takich leków to NLPZ, które mogą prowadzić do uszkodzenia tego narządu.

5. Zatrucie toksynami – narażenie na toksyny zawarte w chemikaliach, pestycydach, farbach, czy nawet niektórych lekach może prowadzić do uszkodzenia wątroby.

Podsumowanie

W przypadku wystąpienia objawów świadczących o możliwych zaburzeniach pracy wątroby, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Diagnoza i leczenie tego rodzaju schorzeń są kluczowe dla zachowania zdrowia. Zaburzenia pracy wątroby mogą mieć różne przyczyny, ale najczęściej związane są z nadużywaniem alkoholu, niezdrową dietą, zakażeniem wirusowym, nadużywaniem leków oraz zatruciem toksynami. Dlatego ważne jest dbanie o zdrowy styl życia, unikanie nadmiernego spożycia alkoholu, stosowanie zbilansowanej diety oraz unikanie kontaktu z trującymi substancjami.